Srbija ima preduslove za proizvodnju zelene energije u značajnijem obimu

Da bi bio dostignut klimatski cilj o umanjenju povećanja prosečne globalne temperature za 1,5 °C do 2050. godine, korišćenje fosilnih goriva mora da se smanji 75 odsto.

Srbija kao članica Energetske zajednice ima obavezu da do 2030. od ukupne potrošnje energije 32 odsto bude iz obnoviljivih izvora, ukazano je na Međunarodnoj investicionoj konferenciji posvećenoj energetskoj efikasnosti kroz korišćenje solarne i energije biomase održanoj u Novom Sadu.

Solarni paneli osim toga što umanjuju mesečne račune za struju, doprinose čistijoj i zdravijoj životnoj sredini, dok su resursi za biomasu u Srbiji značajni, i ta kombinacija najefikasnija je za razvoj bioenergetskog tržišta i uspostavljanje cirkularne ekonomije, istakla je Nataša Rubežić, predsednica Nacionalne asocijacije za biomasu “Serbio”, koja je organizator konferencije.

“U biomasu spada ne samo poljoprivredni i šumski ostatak i komunalni otpad i to je najbolji oblik cirkularne ekonomije”

Ona je ukazala da je ipak za značajnije učešće biomase u proizvodnji energije ključno da na taj sistem pređu toplane u celoj zemlji.

Direktor firme Fisman, koja proizvodi grejne i rashladne sisteme, Bojan Grujički kazao je da Srbija ima preduslove za proizvodnju zelene energije u značajnijem obimu, zbog resursa kojima raspolaže, ali da je ključni izazov pitanje impementacije novih energetskih politika.

Grujički je u tom pogledu istakao značaj promovisanja koncepta kupac-proizvođač.

S obzirom na rast cene električne eneregije i aktuelnu energetsku krizu, ulaganje u solarne module u postojećim okolnostima može brže biti isplativo, naveo je Nino Sijerić iz nemačke kompanije “Luxor solar”, koja proizvodi fotonaponske panele.

Izvor: rtv.rs

Foto: serbio.rs